Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

W czwartek 21 lutego 2019 roku zmarł w wieku 90 lat, w 62 roku kapłaństwa, w 30 roku biskupstwa śp. Biskup Alojzy Orszulik, pierwszy Biskup Łowicki.

Sylwetkę zmarłego biskupa seniora diecezji łowickiej zaprezentowano uczniom w formie gazetki szkolnej, którą przygotowali uczniowie z panią katechetką.

Parafialny Dzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

W środę, w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy Parafialny Dzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. O godzinie 15.00 wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego i adorowano Najświętszy Sakrament do godziny 20.00. Podczas uroczystej Mszy św. ks. proboszcz zwracając się do ludzi młodych, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania prosił, by zauważali znaki, jakie towarzyszą powołaniu. Ich rozpoznanie, właściwe zinterpretowanie i wyciągnięcie wniosków pozwoli właściwie pokierować swoim życiem. Bóg mówi na różne sposoby: Słowo, liturgię, sakramenty, wydarzenia życia, a nawet przez ludzi, których stawia na drodze naszego życia.

Dzień Modlitw o Powołania.

Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem upamiętniającym przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę. Polega ono na rozważaniu męki Chrystusa w połączeniu z przejściem symbolicznej drogi wytyczonej 14 stacjami obrazującymi związane z nią zdarzenia.

Droga Krzyżowa

 Niedziela Palmowa.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na kilka dni przed ukrzyżowaniem. W kościele tego dnia święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Obrzęd nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi wołając: "Hosanna!". W liturgii czytany jest opis Męki Pańskiej.

Na Mszy Świętej o godzinie 10:00 w naszym kościele odbył się konkurs palm. Oto wyniki:

W kategorii NAJWIĘKSZA:

1 miejsce: Jasiński Szymon

2 miejsce: Górski Jakub

2 miejsce: Szewczyk Hubert

3 miejsce: Świerczyńska Sylwia

3 miejsce: Ostrowski Karol

3 miejsce: Szewczyk Lena

 

W kategorii NAJGRUBSZA:

1 miejsce: Latoszek Michał, Latoszek Weronika, Majewska Marta

2 miejsce: Orzechowska Barbara

2 miejsce: Okraska Kacper

3 miejsce: Miszczak Zofia

3 miejsce: Rudzka Maja

3 miejsce: Trzaskowski Kacper

 

W kategorii NAJORYGINALNIEJSZA:

1 miejsce: Garstka Aleksandra

2 miejsce: Leonarczyk Tomasz

2 miejsce: Balcerzak Wiktoria

3 miejsce: Śnieć Maja

3 miejsce: Śnieć Zuzia

3 miejsce: Jakub Petera

Niedziela Palmowa

„Oczekuj Go. W ciszy usłysz Jego głos”

 

Dzieci z rodzicami, dziadkami i koszyczkami pełnymi wielkanocnych przysmaków wypełniły w Wielką Sobotę pacyński kościół. Ksiądz proboszcz święcił poświęcone pokarmy i zachęcał do adoracji Grobu Pańskiego, gdzie przed Najświętszym Sakramentem w ciszy i zadumie każdy mógł kontemplować poszczególne etapy Męki Pańskiej.

Wielka Sobota

Wesoły nam dzień dziś nastał...

Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji jest niesiony trzykrotnie wokół kościoła – pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. – Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj – wybuchy petard. Święta Wielkanocne są dla wiernych radosne, bo zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Wesoły nam dzień dziś nastał...

Międzynarodowy Dzień Strażaka.

 

3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wspominanego 4 maja św. Floriana męczennika, patrona strażaków w przeddzień Dnia Strażaka tuż przed godz. 10:00 w naszym kościele pojawiły się drużyny strażackie z terenu naszej gminy. Druhowie przybyli, by prosić Boga oraz swego patrona – świętego Floriana, o błogosławieństwo dla siebie i swoich bliskich. Potrzebują tego błogosławieństwa, potrzebują Bożej opieki i Światła Ducha Świętego, gdyż wielokrotnie uczestnicząc w akcjach ratujących mienie i życie ludzkie, narażają swoje własne. Po Mszy Świętej ksiądz proboszcz Zbigniew Ciechomski poświęcił nowy wóz bojowy. Następnie wszyscy druhowie udali się na cmentarz parafialny, aby pomodlić się za zmarłych druhów strażaków i złożyć kwiaty na ich grobach.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

I Komunia Święta

 

5 maja, trzecioklasiści naszej parafii przeżyli najważniejszy moment w swoim życiu religijnym - dzień Pierwszej Komunii Świętej. Po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii, przyjmując do swoich małych serc Pana Jezusa ukrytego w Hostii. W ten sposób świadomie potwierdzili swój związek z Kościołem, zawarty podczas sakramentu chrztu św. - związek na całe życie.

I Komunia Święta

Nabożeństwo Ekumeniczne

 

W dniach 5 - 11.05.2019 w Kościele w Polsce przeżywamy XI Tydzień Biblijny pod hasłem: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12). 10 maja w naszej parafii odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Podczas modlitwy odkrywaliśmy i pogłębialiśmy znaczenie Słowa Bożego. Naszym gościem był ksiądz Szymon Czembor proboszcz Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku. W homilii przybliżył nam postać Dietricha Bonhoeffera, który został zamordowany w obozie w Flossenbürgu. Do rozważań wykorzystał fragmenty wiersza jego autorstwa „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony”, a szczególnie

Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony,
przeżywać mogę każdy dzień i rok.
Wiernością Twoją jestem pocieszony,
wiem, że mnie wiedzie Twej miłości wzrok.

 

A gdy nastanie cisza upragniona,
daj mi usłyszeć dzieci twoich śpiew
i niech też dusza moja utęskniona
dostąpi wejścia do ojczystych stref.

 

Na zakończenie wspólnej modlitwy dzieci, które przystąpiły w minioną niedzielę do sakramentu I Komunii Świętej otrzymały pamiątki. Czwartoklasiści, którzy w niedzielę 19 maja będą mieć rocznicę przystąpienia do I Komunii Świętej otrzymały Biblię.

Nabożeństwo Ekumeniczne.

Bierzmowanie.

 

W dniu 15 maja młodzież naszej parafii przyjmowała sakrament bierzmowania. Szafarzem tego sakramentu był J.E. Ks. Biskup Andrzej Dziuba, który został powitany przez przedstawicieli bierzmowanych, rodziców i proboszcza parafii. Młodzież włączyła się czynnie w liturgię. Bierzmowanie nazwane sakramentem dojrzałości Kościół sprawia, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra.

Bierzmowanie.

Rocznica Komunii Świętej.

 

W niedzielę, 19 maja 2019 r. uczniowie klas IV szkoły podstawowej obchodziły rocznicę Pierwszej Komunii św. Dzieci zgromadziły się wraz z rodzicami przed kościołem. W asyście liturgicznej ks. proboszcz Zbigniew Ciechomski udał się przed kościół i wprowadził czwartoklasistów do świątyni, by uczestniczyć w Eucharystii. Liturgię Słowa przygotowały dzieci. Ważne w naszym życiu wydarzenia, powiedział podczas homilii ks. proboszcz, zwykliśmy upamiętniać poprzez obchodzenie ich rocznic. W kształtowaniu dojrzałej wiary takim istotnym wydarzeniem jest I Komunia święta. Dlatego też dzieci klas III w rok od pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii, świętują jej rocznicę. Rocznica to nie tylko okazja do wspomnień, czy ponownego spotkania z przyjaciółmi. To okazja do zapytania siebie, jak w ciągu tego roku Jezus eucharystyczny był obecny w moim życiu. Pytanie o moje uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej, o częstotliwość korzystania ze spowiedzi i przyjmowanie Komunii św., o to, czy Bóg rzeczywiście jest mocniej obecny w moim życiu i w mojej rodzinie.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej.

„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba”

W dniu dzisiejszym o godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Ciechomskiego z procesją do czterech ołtarzy. Procesja Bożego Ciała to z jednej strony publiczne wyznanie naszej wiary, ale przede wszystkim szczególny znak, że Bóg chce być blisko człowieka rozlewając swoje błogosławieństwo i łaski. Ewangelie czytane i rozważane przez Proboszcza przy każdym ołtarzu pomagały nam zrozumieć istotę kultu Eucharystii. Zakończenie procesji odbyło się przed naszym kościołem błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Ołtarze w tym roku przygotowali: państwo Wioletta i Mariusz Witeczkowie oraz Anna i Jan Balcerzakowie, mieszkańcy wsi Łuszczanówek, pracownicy Banku Spółdzielczego i Poczty Polskiej, druhowie OSP w Pacynie.

Boże Ciało

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?