Niedziela Chrztu Pańskiego
W niedzielę, 9 stycznia, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 gościł w naszym kościele młodzieżowy zespół wokalno - instrumentalny „Choris Deus” z Zycka Polskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy piękne kolędy, które stanowiły wspaniałe uzupełnienie liturgii dzisiejszej niedzieli.
Choris Deus
Koncert kolęd i pastorałek
23 stycznia, w trzecią niedzielę zwykłą, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 dzięki Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny i chórowi Melodia Szczawińskiego Klubu Seniora mogliśmy się wybrać w niezwykłą magiczną podróż do Betlejem. Mimo okrojonego składu wysłuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek. Nasz kościół był ostatni na tegorocznej trasie koncertowej. Kierownikiem zespołu jest Monika Cichońska, instruktorem i choreografem Piotr Amrozy a korepetytorem śpiewu Renata Mosiołek. Dziękując występującym ksiądz proboszcz wyraził nadzieję, że zespół ponownie zawita do naszego kościoła przy innych okazjach.
Koncert kolęd i pastorałek.
Solidarni z Ukrainą
Nasza parafia zaangażowała się w akcję pomocy dla Ukrainy. W sobotę, 5 marca odbyła się zbiórka darów dla uchodźców. Druhowie z OSP Model i pan Piotr Majewski właściciel piekarni w Pacynie Zorganizowali transport ofiarowanych przez Parafian ubrań, środków czystości, artykułów spożywczych. Dary zostały przewiezione do punktu zbiorczego w Sannikach, a stamtąd trafiły do Caritas Diecezji Łowickiej.
We wtorek, 8 marca o godzinie 19:00 podczas uroczystej Mszy świętej modliliśmy się o pokój. W homilii ksiądz proboszcz mówił „Chcemy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Nie można być obojętnym wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu".
Solidarni z Ukarainą
Koncert pieśni wielkopostnych
W niedzielę, 3 kwietnia, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 kolejny raz gościł w naszym kościele zespół wokalno - instrumentalny Choris Deus z Zycka. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać pieśni wielkopostnych.
Koncert wielkopostny.
Droga Krzyżowa
W piątek, 8 kwietnia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Pacyny przeszła Droga Krzyżowa. Podczas wspólnej modlitwy dano świadectwo uwielbienia Chrystusa. Przedstawiciele różnych grup społecznych, stowarzyszeń i urzędów niosąc krzyż mieli okazję choć przez chwilę zastanowić się nad sensem życia, cierpienia i śmierci aby lepiej przygotować się na spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym.
Droga Krzyżowa
Niedziela Palmowa to poprzedza Wielkanoc. W Kościele katolickim to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia – okresu upamiętniającego ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Tego dnia przynosimy do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Zgodnie z tradycją w naszej parafii, na Mszy Świętej o godzinie 10:00, odbył się konkurs palm. W tegorocznej edycji zostały przyznane nagrody: jedna pierwsza, dwie drugie i trzy trzecie, w trzech kategoriach: najwyższa, najgrubsza i najoryginalniejsza. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i pamiątki.
Niedziela Palmowa
Wielkanoc dawniej i dziś.
W niedzielę, 10 kwietnia, w remizie OSP w Pacynie, Koło Gospodyń Wiejskich „Wszyscy Razem” z Czarnowa przygotowało program pod tytułem „Wielkanoc dawniej i dziś”. Artyści zaprezentowali nam dawne i współczesne tradycje i zwyczaje ludowe. Przygotowanie pisanek i kraszanek, święceni pokarmów, malowanie pisanek, czy zapomniane już jest pogrzeb żuru i śledzia. Uroczystość uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Ludowego z Pacyny. Po występach odbył się kiermasz i degustacja potraw wielkanocnych.
Wielkanoc dawniej i dziś.
Wielkanoc
W piątek, 29 kwietnia, przed Urzędem Gminy w Pacynie w asyście władz krajowych i lokalnych odbyło się przekazanie i poświęcenie wozu gaśniczo-ratunkowego dla jednostki OSP w Modelu.
Poświęcenie wozu OSP Model
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata. (J 6, 51).
Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem dla parafii i dla całej rodziny, która przeżywa spotkanie dziecka z Jezusem Eucharystycznym. W niedzielę, 1 maja, przy pięknej, słonecznej pogodzie, bez maseczek, z wesołymi uśmiechami na twarzy 11 dzieci z naszej parafii przyjęło sakrament I Komunii Świętej.
I Komunia
Rocznica Komunii
14 maja, na Mszy Świętej po godzinie 12:00, uczniowie klas IV przeżywali rocznice I Komunii Świętej. Podczas homilii proboszcz uświadomił uczestniczącym w uroczystości, że jest to rocznica wszystkich, którzy przystąpili do komunii: dzieci, rodziców i dziadków. Przypomniał, że w ubiegłym roku przyjmowali komunię podzieleni na grupy i w maseczkach. Życzył wszystkim samych pogodnych dni spędzonych razem z Jezusem w komunii świętej.
Rocznica Komunii
Właśnie dobiega końca ostatni, trzeci etap prac brukarskich przy plebanii. Pierwszy etap rozpoczął się w sierpniu 2020 roku, drugi w sierpniu 2021 roku. Pomimo trudnego czasu pandemii przez trzy kolejne lata udało się wykonać zaplanowane prace.
Prace brukarskie
Niech Jezus Chrystus błogosławi na drodze dojrzałego życia chrześcijańskiego!
W piątek, 20 maja, na Mszy Świętej o godzinie 17:00, 72 młodych chrześcijan przyjęło sakrament bierzmowania, którego udzielił im Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba Sakramenty chrztu i Eucharystii i bierzmowania nazywane są sakramentami inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nazywając bierzmowanie sakramentem dojrzałości Kościół pragnie zaznaczyć, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra.
Bierzmowanie
Podaj rękę Ukrainie
29 maja 2022 roku, na Mszy Świętej o godzinie 10:00, w naszym kościele odbył się, przy udziale artystów z Polski i Ukrainy koncert „Podaj rękę Ukrainie”. W koncercie brało udział wielu wybitnych artystów: Jerzy Zelnik - aktor, Olha Hrytsak - alt, Natalia Kozub - skrzypaczka, Andrzej Pachnicki - bas, Marek Róg - akordeonista, Robert Grudzień - muzyk, kompozytor i koordynator projektu. W program wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie: Anastazja Halias i Marta Majewska. Mottem przewodnim koncertu były słowa Jana Pawła II „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”. Na pamiątkę koncertu na placu przykościelnym został posadzony "Dąb pokoju" oraz na znak pokoju wypuszczono gołębie.