Niedziela Chrztu Pańskiego
W niedzielę, 9 stycznia, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 gościł w naszym kościele młodzieżowy zespół wokalno – instrumentalny „Choris Deus” z Zycka Polskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy piękne kolędy, które stanowiły wspaniałe uzupełnienie liturgii dzisiejszej niedzieli.
Koncert kolęd i pastorałek
23 stycznia, w trzecią niedzielę zwykłą, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 dzięki Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny i chórowi Melodia Szczawińskiego Klubu Seniora mogliśmy się wybrać w niezwykłą magiczną podróż do Betlejem. Mimo okrojonego składu wysłuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek. Nasz kościół był ostatni na tegorocznej trasie koncertowej. Kierownikiem zespołu jest Monika Cichońska, instruktorem i choreografem Piotr Amrozy a korepetytorem śpiewu Renata Mosiołek. Dziękując występującym ksiądz proboszcz wyraził nadzieję, że zespół ponownie zawita do naszego kościoła przy innych okazjach.
Solidarni z Ukrainą
Nasza parafia zaangażowała się w akcję pomocy dla Ukrainy. W sobotę, 5 marca odbyła się zbiórka darów dla uchodźców. Druhowie z OSP Model i pan Piotr Majewski właściciel piekarni w Pacynie Zorganizowali transport ofiarowanych przez Parafian ubrań, środków czystości, artykułów spożywczych. Dary zostały przewiezione do punktu zbiorczego w Sannikach, a stamtąd trafiły do Caritas Diecezji Łowickiej.
We wtorek, 8 marca o godzinie 19:00 podczas uroczystej Mszy świętej modliliśmy się o pokój. W homilii ksiądz proboszcz mówił „Chcemy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Nie można być obojętnym wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu”.
Koncert pieśni wielkopostnych
W niedzielę, 3 kwietnia, na Mszy Świętej o godzinie 10:00 kolejny raz gościł w naszym kościele zespół wokalno – instrumentalny Choris Deus z Zycka. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać pieśni wielkopostnych.
Droga Krzyżowa
W piątek, 8 kwietnia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Pacyny przeszła Droga Krzyżowa. Podczas wspólnej modlitwy dano świadectwo uwielbienia Chrystusa. Przedstawiciele różnych grup społecznych, stowarzyszeń i urzędów niosąc krzyż mieli okazję choć przez chwilę zastanowić się nad sensem życia, cierpienia i śmierci aby lepiej przygotować się na spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym.
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa to poprzedza Wielkanoc. W Kościele katolickim to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia – okresu upamiętniającego ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Tego dnia przynosimy do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Zgodnie z tradycją w naszej parafii, na Mszy Świętej o godzinie 10:00, odbył się konkurs palm. W tegorocznej edycji zostały przyznane nagrody: jedna pierwsza, dwie drugie i trzy trzecie, w trzech kategoriach: najwyższa, najgrubsza i najoryginalniejsza. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i pamiątki.
Wielkanoc dawniej i dziś.
W niedzielę, 10 kwietnia, w remizie OSP w Pacynie, Koło Gospodyń Wiejskich „Wszyscy Razem” z Czarnowa przygotowało program pod tytułem „Wielkanoc dawniej i dziś”. Artyści zaprezentowali nam dawne i współczesne tradycje i zwyczaje ludowe. Przygotowanie pisanek i kraszanek, święceni pokarmów, malowanie pisanek, czy zapomniane już jest pogrzeb żuru i śledzia. Uroczystość uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Ludowego z Pacyny. Po występach odbył się kiermasz i degustacja potraw wielkanocnych.
Wielkanoc
W piątek, 29 kwietnia, przed Urzędem Gminy w Pacynie w asyście władz krajowych i lokalnych odbyło się przekazanie i poświęcenie wozu gaśniczo-ratunkowego dla jednostki OSP w Modelu.
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata. (J 6, 51).
Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem dla parafii i dla całej rodziny, która przeżywa spotkanie dziecka z Jezusem Eucharystycznym. W niedzielę, 1 maja, przy pięknej, słonecznej pogodzie, bez maseczek, z wesołymi uśmiechami na twarzy 11 dzieci z naszej parafii przyjęło sakrament I Komunii Świętej.
Rocznica Komunii
14 maja, na Mszy Świętej po godzinie 12:00, uczniowie klas IV przeżywali rocznice I Komunii Świętej. Podczas homilii proboszcz uświadomił uczestniczącym w uroczystości, że jest to rocznica wszystkich, którzy przystąpili do komunii: dzieci, rodziców i dziadków. Przypomniał, że w ubiegłym roku przyjmowali komunię podzieleni na grupy i w maseczkach. Życzył wszystkim samych pogodnych dni spędzonych razem z Jezusem w komunii świętej.
Właśnie dobiega końca ostatni, trzeci etap prac brukarskich przy plebanii. Pierwszy etap rozpoczął się w sierpniu 2020 roku, drugi w sierpniu 2021 roku. Pomimo trudnego czasu pandemii przez trzy kolejne lata udało się wykonać zaplanowane prace.
Niech Jezus Chrystus błogosławi na drodze dojrzałego życia chrześcijańskiego!
W piątek, 20 maja, na Mszy Świętej o godzinie 17:00, 72 młodych chrześcijan przyjęło sakrament bierzmowania, którego udzielił im Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba Sakramenty chrztu i Eucharystii i bierzmowania nazywane są sakramentami inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nazywając bierzmowanie sakramentem dojrzałości Kościół pragnie zaznaczyć, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra.
Podaj rękę Ukrainie
29 maja 2022 roku, na Mszy Świętej o godzinie 10:00, w naszym kościele odbył się, przy udziale artystów z Polski i Ukrainy koncert „Podaj rękę Ukrainie”. W koncercie brało udział wielu wybitnych artystów: Jerzy Zelnik – aktor, Olha Hrytsak – alt, Natalia Kozub – skrzypaczka, Andrzej Pachnicki – bas, Marek Róg – akordeonista, Robert Grudzień – muzyk, kompozytor i koordynator projektu. W program wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie: Anastazja Halias i Marta Majewska. Mottem przewodnim koncertu były słowa Jana Pawła II „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”. Na pamiątkę koncertu na placu przykościelnym został posadzony „Dąb pokoju” oraz na znak pokoju wypuszczono gołębie.
Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – w Kościele katolickim obchodzona jest dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po raz pierwszy w Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320r. W czwartek, 16 czerwca, po Mszy Świętej o godzinie 11:00 ruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do 4 ołtarzy. W tym roku ołtarze przygotowali Anna i Marek Olbowie z Pacyny, mieszkańcy Woli Pacyńskiej, pracownicy Poczty Polskiej i Banku Spółdzielczego w Pacynie oraz druhowie strażacy. Na zakończenie ks. proboszcz Zbigniew Ciechomski udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Modlitwa za kierowców
Święty Krzysztof jest jednym z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim. To patron kierowców i podróżujących. Kościół obchodzi jego wspomnienie 25 lipca. W przeddzień święta, w niedzielę, na Mszy Świętej o godzinie 12:00 modliliśmy się w intencji wszystkich kierowców a po Eucharystii, ksiądz proboszcz poświęcił pojazdy wszystkich przybyłych.
W poniedziałek 25 lipca w naszym kościele rozpoczęły się prace renowacyjne posadzki. Dzięki nowoczesnym metodom oraz specjalistycznym urządzeniom kamienna posadzka zyska nowe życie. Po odczyszczeniu cała powierzchnia zostanie zabezpieczona przed zbrudzeniem.
Odpust parafialny
10 sierpnia, Kościół katolicki obchodzi święto św. Wawrzyńca diakona i męczennika. W niedzielę, 14 sierpnia, na uroczystej sumie o godzinie 12:00 odbyły się główne uroczystości odpustowe patrona naszej parafii. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosi ks. Henryk Zagórowicz, kapelan Sióstr Zmartwychwstanek w Mocarzewie. W głoszonym słowie wspomniał postać św. Wawrzyńca, który był diakonem Kościoła rzymskiego. Poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań za czasów cesarza Waleriana. Po sumie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła, w której uczestniczyli druhowie OSP w Pacynie i Modelu. Poza parafianami i gośćmi nie zabrakło chorągwi, pań z żywego różańca, chóru parafialnego oraz kapłanów z innych parafii.
IX piesza pielgrzymka do sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych w Suserzu.
15 sierpnia, w dniu święta wniebowzięcia NMP, o godzinie 8:00, po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie na szlak pątniczy wyruszyła IX piesza pielgrzymka do sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych w Suserzu. Około 150 pielgrzymów z modlitwą i śpiewem na ustach zaniosło przed cudowny ołtarz swoje intencje. Pątników powitał ks. Dariusz Szeląg – kustosz sanktuarium. Chwilę po naszej, przed oblicze Najświętszej Marii Panny, dotarła 170 dziękczynna pielgrzymka z Żychlina, której przewodniczył ks. dziekan Wiesław Frelek. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa dla pielgrzymów porównał życie człowieka do nieustannej pielgrzymki, na końcu której człowiek staje przed Matką która prowadzi do swojego Syna.
„Bogu z Jego darów
chleb niesiemy czysty.
Owoc ziemi i rąk
naszych – przyjmij Ojcze wiekuisty”
W ostatnią niedzielę sierpnia, zgodnie z tradycją, odbyły się dożynki parafialne. Na uroczystej sumie dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony. W tym roku wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy: Remek, Podczach, Modela, Kamionki, Czarnowa, Przylask, Słomkowa, Janówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Pacyńskiej, grupa 50 plus z Pacyny, Szkoła Podstawowa im Janusza Kusocińskiego w Pacynie i grupa motocyklowa „Dolina Przysowy”. Po Mszy Świętej, na placu przy kościele, odbył się festyn, którego organizatorem było Gospodyń Wiejski w Czarnowie „Wszyscy Razem”. Przygotowano mnóstwo atrakcji: poczęstunek, występy lokalnych i zaproszonych artystów, dmuchańce dla dzieci, wystawa sprzętu ratowniczo – pożarniczego zorganizowana przez OSP w Pacynie, wystawa prac Joanny Hrk, punkt medyczny Arion Med, parada motocyklistów, konkurs wieńców dożynkowych, konkursy sprawnościowe z nagrodami i potańcówka z zespołem Di Wers.
Święto Wszystkich Świętych to okazja do wspomnienia wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Jest połączona z następującym po niej Dniem Zadusznym. W naszej parafii uroczystości rozpoczęliśmy od różańca w intencji zmarłych, który odbył się w poniedziałek 31 października o godzinie 19 w dolnym kościele. Po modlitwie, dzięki uczniom Szkoły Podstawowej w Pacynie, mięliśmy okazję przypomnieć sobie postacie świętych, patronów, w które wcielili się uczniowie. Charakterystyczne szaty, atrybuty pomagały w rozpoznaniu. We wtorek o godzinie 11 odbyła się uroczysta Msza Święta na cmentarzu parafialnym połączona z procesją i modlitwą za zmarłych. Wieczorem wspólnie spacerując po alejkach cmentarza odmówiliśmy modlitwę różańcową za naszych zmarłych.
Zaduszki Parafialne
W niedzielę, 6 listopada, o godz. 14:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta – Zaduszki Parafialne. Podczas nabożeństwa wspominaliśmy Tych, którzy w minionym roku zakończyli już swoją ziemską wędrówkę. Oprócz pamięci, kwiatów i zniczy możemy im ofiarować naszą miłość, która jest silniejsza niż śmierć i modlitwę, która pomoże naszym bliskim zmarłym wejść do Królestwa Bożego.
Święto Niepodległości
11 listopada 2022 roku, o godzinie 11:00, w 104 rocznicę odzyskania niepodległości w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczył klub motocyklowy „Dolina Przysowy”. Po eucharystii przedstawiciele klubu wraz z księdzem proboszczem Zbigniewem Ciechomski przejechali na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie po odśpiewaniu hymnu i krótkiej modlitwie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie żołnierzy poległych w kampanii 1939 roku. Następnie kawalkada motocyklistów „Doliny Przysowy” pojechała oddać hołd poległym w obronie ojczyzny spoczywającym na okolicznych cmentarzach.
Spotkanie bożonarodzeniowe
W niedzielę, 11 grudnia, w sali OSP w Pacynie, zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich „Wszyscy Razem” z Czarnowa przygotowało spotkanie bożonarodzeniowe dla lokalnej społeczności. W programie: występy w wykonaniu członków i sympatyków KGW, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Pacyna oraz koncert Orkiestry Dętej OSP Słubice. Na kiermaszu świątecznym można było zakupić wykonane przez członkinie koła ozdoby świąteczne i spróbować wigilijnych potraw. Uczestnikom konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową zostały wręczone nagrody.
Wizyta św. Mikołaja
18 grudnia, na koniec Mszy Świętej o godzinie 10:00, przybył do naszej parafii Święty Mikołaj. Wjechał do świątyni ubrany w biskupie szaty, w asyście elfów i śnieżynek, przy dźwiękach dzwonków i werbli. W świątyni powitała go liczna grupa dzieci z rodzicami i dziadkami. Nastrój radości udzielił się pozostałym uczestnikom nabożeństwa. Święty Mikołaj gawędził z dziećmi, pozował do zdjęć, a co najważniejsze – obdarowywał upominkami i słodyczami. Dla niektórych były rózgi. Zabawy było co nie miara. O zadowoleniu najmłodszych świadczyły uśmiechnięte buzie.